Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Volatility report: VIX na absolutním dně. Vyplatí se jej po delší době znovu nakupovat?

Máme za sebou velmi rušný týden, který byl skvělou příležitostí zejména pro obchodníky sportující volatilitu. První kolo francouzských prezidentských voleb dopadlo přesně v souladu s předvolebními průzkumy  a i když nás stále čeká kolo druhé, na trzích byla už začátkem týdne cítit obrovská úleva. Průzkumy totiž tentokrát vyšly téměř na procentní bod přesně, což zvyšuje pravděpodobnost, že se výrazně neodchýlí ani v druhém kole, které by měl s více než 60 % vyhrát Emmanuel Macron. Ten je přitom, alespoň z krátkodobého hlediska, nejlepším možným kandidátem pro zachování statu quo a tedy i pro zachování stability na finančnících trzích a na euru.

Zatímco americké i evropské akcie tento týden díky tomu zamířily vzhůru…

Rizikové přirážky na všech finančních aktivech prudce klesly a samotný VIX na spotu doslova zkolaboval až pod hranici 11b., která představuje jeho efektivní dno.

Futures na VIX si samozřejmě takto hlubokým pádem neprošly, ale i v jejich případě jsme byli svědky výrazné korekce, když se momentálně nejvíce aktivní (květnový) kontrakt propadl na 12,3b.

Co to znamená pro další strategii na VIXu? Po delší době podle nás dává smysl začít VIX opět longovat. Úroveň volatility je totiž momentálně už tak nízká, že se prostor k jejímu dalšímu pádu téměř kompletně uzavřel. Šance na výraznější růst volatility sice nejsou nijak závratné, jsou ale podle nás dostatečně vysoké na to, aby long pozice na volatilitě konečně znovu ospravedlnily. Stačí totiž i drobná technická korekce a následný výběr zisků, aby se květnový furues na VIX vrátil k normálnějším úrovním v okolí 13 – 15b. Pokud by navíc případná korekce měla i hlubší fundamentální základ, bude růst volatility podstatně větší, takže by aktuální long pozice na volatilitě nabízely z hlediska risk-to-reward poměru podle nás velmi zajímavý potenciál.

Co se short pozic na volatilitě týká, nedávají dle našeho názoru momentálně žádný smysl, a to jak pro konzervativní obchodníky, tak pro obchodníky agresivnější, kteří volatilitu shortují dlouhodobě a bez ohledu na její cenu. I když této dlouhodobé strategii rozumíme, čas od času se podle nás vyplatí short pozice přerušit a tento čas nastává právě nyní, kdy si VIX sahá na své absolutní dno.

Do příštího týdne by proto agresivní shorty volatility měly být podle nás mimo trh a čekat na normalizaci na VIXu a návrat spotové volatility minimálně nad hranici 12b. Toho bychom se mohli dočkat velmi brzy, jelikož nás v příštím týdnu kromě důležitého makra (NFP) čeká také zasedání americké centrální banky.

Nevíte co je volatilita a jak se s ní dá obchodovat? Mrkněte na naše videa!

Máte-li k VIXu nebo výše zmíněné strategii jakékoli dotazy, kontaktuje pro více informací naše obchodní oddělení na tel: +420 226 259 990

Komentář je zpracován pro potřeby klientů X-Trade Brokers (XTB) a je zpřístupněn klientům za cílem získání základních informací o investičním prostředí. Všechny informace obsažené v dokumentu jsou názory analytiků společnosti XTB a nepředstavují v žádném případě investiční doporučení. Společnost negarantuje, že zveřejněné informace jsou postačující a plně reprezentují faktickou situaci na trhu. XTB nenese zodpovědnost za výsledky rozhodnutí, které vznikly důsledkem čerpání informací z výše zmíněné publikace, ve shodě s interními regulacemi společnosti XTB. Zodpovědnost za investiční rozhodnutí realizované na základě jednotlivých příspěvků a vzniklé takovým rozhodnutím, nese pouze investor.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: