Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Volatility report: Technické korekce na současném trhu zatím nemají šanci

Obchodníci s volatiltou si konečně po delší době mohli užít docela zajímavý týden, když se, zejména těm agresivnějším, otevřelo krátké okno k poměrně zajímavé příležitosti. Na trhy totiž začátkem týdne zavítala korekce, která přišla tak trochu jako blesk z čistého nebe. Ta po delší době přispěla také ke zvýšení volatility, která se na spotu dostala až na nejvyšší úrovně od amerických prezidentských voleb. Příležitost však byla jen velmi krátká, jelikož korekce neměla dlouhého trvání a v den kdy začala zároveň také skončila. Tak jako v minulosti již několikrát, i tentokrát ji tedy obchodníci využili především šanci k rychlým nákupům akcií ve slevě.
Untitled2

Spotová volatilita se v jednu chvíli dostala v pondělí až na 15b., kam se vyhoupl také nejbližší aktivní (dubnový) futures kontrakt. Během pouhých dvou dnů ale spotový VIX klesl pod 12b., zatímco dubnový future našel svou rovnováhu na 13b. Rozdíl mezi spotem a dubnovým kontraktem ale zůstává i nadále poměrně vysoký, což signalizuje, že i když se volatilita na spotu vrátila do normálu, trh si ještě celkovým zklidněním situace není jistý a možnost další korekce je stále tak trochu započítána v ceně dubnového kontraktu.

Untitled1

Tento týden však přinesl příležitost pouze obchodníkům, kteří jsou připraveni volatilitu shortovat agresivně, intradenně a hlavně při jakémkoli náznaku korekce. Konzervativní obchodníci, čekající na růst VIXu minimálně k úrovním v okolí 17-18b., se příležitosti ani tentokrát nedočkali a z grafu, který zachycuje uzavírací ceny ke každému dni, si dokonce pondělní korekce na jednotlivých futures kontraktech ani nemuseli všimnout.
Untitled

Znovu se tedy potvrzuje, že jsou trhy naprosto beze strachu a vše zatím nasvědčuje tomu, že dokud se fundament viditelně nezhorší, budou obchodníci připraveni okamžitě naskakovat do protipohybu jakékoli zajímavější korekce. Tato strategie již téměř půl roku funguje velmi spolehlivě a s každým dalším úspěšným obchodem se její atraktivita zvyšuje. Obchodníci by se ale její atraktivitou neměli nechat příliš unést, protože jakmile jednou fungovat přestane (a ona jednou fungovat přestane), ztráty z bezhlavého držení short VIX pozice mohou vysoce převyšovat zisky, které se v minulosti postupně akumulovaly.

Co se příštího týdne na trzích týká, ani tentokrát s vážnější korekcí nepočítáme. Dočkáme se sice několika zajímavých dat z USA (NFP, ISM…), trhy si ale již na makro téměř odvykly reagovat, když nově příchozí data více méně potvrzují dlouhodobý trend a výkyvy od konsenzu jsou považovány za pouze jednorázové odchylky, které se další měsíc vrátí zase do normálu. Jakákoli případná korekce tedy bude opět spíše jen technickou záležitostí, se kterou si obchodníci, stejně jako tento týden, rychle poradí.

 

Nevíte co je volatilita a jak se s ní dá obchodovat? Mrkněte na naše videa!

Máte-li k VIXu nebo výše zmíněné strategii jakékoli dotazy, kontaktujte pro více informací naše obchodní oddělení na tel: +420 226 259 990

Komentář je zpracován pro potřeby klientů X-Trade Brokers (XTB) a je zpřístupněn klientům za účelem získání základních informací o investičním prostředí. Všechny informace obsažené v dokumentu jsou názory analytiků společnosti XTB a nepředstavují v žádném případě investiční doporučení. Společnost negarantuje, že zveřejněné informace jsou postačující a plně reprezentují faktickou situaci na trhu. XTB nenese zodpovědnost za výsledky rozhodnutí, které vznikly důsledkem čerpání informací z výše zmíněné publikace, ve shodě s interními regulacemi společnosti XTB. Zodpovědnost za investiční rozhodnutí realizované na základě jednotlivých příspěvků a vzniklé takovým rozhodnutím, nese pouze investor.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: