Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Volatility report: Obchodníci si z úterního pádu akcií nic nedělají. Čekání na opravdovou korekci pokračuje

Je tady pátek, což znamená, že jsme zpět s novým volatiltiy reportem. Uplynulý týden přinesl pokus o korekci. V úterý se americký S&P500  propadl o 1,24 %, což byl největší „výplach“ na americkém trhu od začátku letošního roku. Pád indexů, který by v jiných letech byl považován za běžný intradenní šum, si tak díky absolutnímu klidu posledních několika měsíců získal více pozornosti, než by si možná zasloužil. Přestože si ještě S&P500 své ztráty ze začátku týdne stále drží, stejně tak si ale drží i drtivou většinu zisků, které nabral od začátku roku a které jsou zdá s hlavním důvodem, proč se medvědi ke korekci vůbec v tomto týdnu odhodlali.
Untitled1

Obchodníci na volatilitě dostali jasný signál o síle samotné korekce už v úterý, kdy se spotová volatilita jen velmi neochotně začala přibližovat zpět ke hranici 13b., což je stále velmi málo na to, abychom o korekci vůbec mohli mluvit. Mírného růstu se dočkal i dubnový kontrakt, který se vyhoupl nad 14b., ale květnový a červnový kontrakt už tento výkyv do své ceny prakticky nepromítl.
Untitled2

Trhy tak zůstaly v absolutním klidu a pád akcií byl spíše technickou záležitostí, ze které si obchodníci příliš velkou hlavu nedělali. Obchodníkům, kteří agresivně shortují volatilitu, ale i tak nabídl docela zajímavou příležitost. Pokud by totiž situace na trzích zůstala i v nadcházejících týdnech podobně klidná (což je pravděpodobné), spotová volatilita by se mohla začít znovu vracet k 12b. hranici a společně s ní by měla začít klesat také cena dubnového kontraktu. Ta by se v případě návratu spotové volatility na 12b. mohla během dvou týdnů podle našeho odhadu snížit o přibližně o jeden bod.

Agresivní shortování volatility je v posledních měsících zatím jednoznačně tou nejvíce výdělečnou strategií, která ale samozřejmě není bez rizika, protože jakmile přijde skutečně vážná korekce, bude růst voaltility velmi rychlý a bolestivý. Pro konzervativní obchodníky pak korekce z tohoto týdne nic neznamená a vůbec nic se pro ně nemění, když by měli dle našeho názoru i nadále zůstat mimo trh a čekat s prodejem VIXu až na jeho růst někam k úrovním kolem 17 – 18b.

Co se příštího týdne týká, náš výhled se nemění. Doufáme ve větší korekci, ale příliš v ni nevěříme. Počítáme proto i v příštím týdnu s podobným prostředím, ve kterém by měla volatiltia zůstat na velmi nízkých úrovních a které by mělo dál pomáhat zejména obchodníkům, kteří volatilitu shortují dlouhodobě.

Nevíte co je volatilita a jak se s ní dá obchodovat? Mrkněte na naše videa!

Máte-li k VIXu nebo výše zmíněné strategii jakékoli dotazy, kontaktujte pro více informací naše obchodní oddělení na tel: +420 226 259 990

Komentář je zpracován pro potřeby klientů X-Trade Brokers (XTB) a je zpřístupněn klientům za účelem získání základních informací o investičním prostředí. Všechny informace obsažené v dokumentu jsou názory analytiků společnosti XTB a nepředstavují v žádném případě investiční doporučení. Společnost negarantuje, že zveřejněné informace jsou postačující a plně reprezentují faktickou situaci na trhu. XTB nenese zodpovědnost za výsledky rozhodnutí, které vznikly důsledkem čerpání informací z výše zmíněné publikace, ve shodě s interními regulacemi společnosti XTB. Zodpovědnost za investiční rozhodnutí realizované na základě jednotlivých příspěvků a vzniklé takovým rozhodnutím, nese pouze investor.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: