Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Volatility report: Další týden bez korekce. VIX zůstává pevně nohama na zemi.

Čekání na významnější korekci pokračuje a vzhledem k dlouhodobě nízké úrovni VIXu je momentálně nejdelší od přelomu let 2006 a 2007, kdy byla implikovaná volatilita takto nízko a zároveň takto dlouho naposledy. To je samozřejmě skvělá zpráva pro obchodníky na akciovém trhu. Americké indexy za sebou totiž mají pár vynikajících měsíců a své zisky si s malými výkyvy bez problémů udržují také začátkem dubna.
Untitled

Na VIXu se v poslední době situace příliš nemění a v tomto týdnu zdá se obchodníci vyjdou více méně naprázdno. Korekce z minulého týdne je dávno zapomenuta a i když VIX zůstává na lehce zvýšených úrovních v okolí 13b., jedná se stále o úroveň příliš nízkou na to, aby hrála větší roli v obchodování futures kontraktů.
Untitled2

Jedinou výdělečnou strategií tak v poslední době zůstávají dlouhodobé short pozice, které spoléhají na dlouhodobě nízkou úroveň volatility a na inkasování prémie, kterou obchodníci dostávají za podstoupení rizika držení pozice v situaci, kdy se futures kontrakt postupně přibližuje k expiraci a jeho cena tak postupně klesá ke spotu (viz naše videa tady a tady, ve kterých se tímto fenoménem zabýváme).
Untitled1

Náš názor na další vývoj se proto ani dnes od minulých reportů příliš nemění, jelikož zatím nevidíme prostor k výraznější změně fundamentu. Long VIX pozice podle nás dávají smysl pouze v situaci, kdy volatilita dostane na extrémně nízké úrovně, které se na spotu pohybují ideálně pod hranici 11b. Dlouhodobá short VIX strategie by měla zůstat i nadále výdělečná, i když není pro každého a je potenciálně náročná na kapitál. Obchodníci musejí být totiž připraveni na to, že na trhy dříve či později dorazí korekce, která může poslat VIX krátkodobě bez větších problémů výrazně výše. Obchodníci, kteří VIX shortují od amerických voleb již mají vytvořený polštář z minulých zisků a jsou schopni vstřebat růst VIXu až k úrovním v okolí 18b – 19b. Obchodníci, kteří s shortováním volatility začínají až nyní, ale musejí být připraveni čelit výrazným ztrátám v případě, že se na trhy volatilita z jakéhokoli důvodu vrátí.

Za nejvíce atraktivní považuje i nadále strategii vyčkávací, kdy budou obchodníci shortovat volatilitu  až teprve v reakci na její výraznější růst k úrovním kolem 17b. a výše. Minulý rok přinesl hned několik takových příležitostí. Letos bohužel na první šanci stále teprve čekáme.

Ani v příštím týdnu od volatility žádné větší změny nečekáme. Dočkáme-li se náhodou korekce  a jejího výraznějšího růstu, je podle nás velmi pravděpodobné, že se bude jednat znovu o spíše krátkodobou a technickou záležitost.

Máte-li k VIXu nebo výše zmíněné strategii jakékoli dotazy, kontaktujte pro více informací naše obchodní oddělení na tel: +420 226 259 990

Komentář je zpracován pro potřeby klientů X-Trade Brokers (XTB) a je zpřístupněn klientům za účelem získání základních informací o investičním prostředí. Všechny informace obsažené v dokumentu jsou názory analytiků společnosti XTB a nepředstavují v žádném případě investiční doporučení. Společnost negarantuje, že zveřejněné informace jsou postačující a plně reprezentují faktickou situaci na trhu. XTB nenese zodpovědnost za výsledky rozhodnutí, které vznikly důsledkem čerpání informací z výše zmíněné publikace, ve shodě s interními regulacemi společnosti XTB. Zodpovědnost za investiční rozhodnutí realizované na základě jednotlivých příspěvků a vzniklé takovým rozhodnutím, nese pouze investor.

 

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: