Nejvýznamnější české vynálezy posledních 10 let

Češi ve vědě toho dokázali až až. Lední šroub, kontaktní čočky, lampy, krevní skupiny, bleskosvod. Takto bychom mohli pokračovat ještě dlouho. To je minulost. Myslíte, že dnes již ve vědě nemají češi místo? Omyl mají. Podívejme se na nejlepší české vynálezy posledních 10 let.

ANTIVIROTIKUM TRUVADA

Jedná se o lék a prevenci HIV. Dlouholetá spolupráce chemika Antonína Holého s americkými vědci měla za následek vyvinutí léku, který v raných fázích potlačuje HIV virus a významně prodlužuje život pacienta. Prášek byl schválen v roce 2004. Pilulka má minimum vedlejších účinků, že nahradila velké množství léků, které museli nemocní denně polykat. V roce 2018 byl tento lék schválen i jako prevence proti nemoci.

věda

SYSTÉM MEMREC

Oko místo počítačové myši. Na katedře ČVUT vyvinul tým vědců přístroj, díky kterému můžou počítač ovládat i lidé s fyzickým postižením, kteří nemůžou používat myš nebo touchpad. Ovládání funguje přes pohyb oka, které snímá kamera. Oko kopíruje pohyb myši nebo prstu po touchpadu. Mrknutí nahrazuje kliknutí nebo enter. Tento vynález se liší od konkurence tím, že kamera je zafixovaná v brýlích.

věda

NOVÝ OTISK PRSTU

Člověk se identifikuje dle otisku prstu. Je to jedinečný individuální znak, který nelze zaměnit. Poznávání hlasu také není žádná revoluce. Čeští kriminalisté využívají jedinečnou technologii – identifikace člověka podle chůze. Porovnávají se zde křivky pohybu jednotlivých částí těla, které jsou pro každého specifické. Pohyb ovlivňuje obuv, i s tímto se počítalo. Pro praktické využijí je vyvinut počítačový program. Za tento vynález čeští kriminalisté obdrželi cenu.

DĚLĚNÍ BUNĚK PŘI RAKOVINĚ

Český vědec Jiří Bartka a jeho tým působící v Dánsku se podařilo zjistit, jak buňky prolomí vlastní ochrannou bariéru a začnou se nekontrolovatelně dělit. Důsledek se pak rakovinové bujení. Toto popsal v časopise Nature v roce 2005