Proč je „globální oteplování“ nepřesný termín

Již mnoho let mluví vědci o tom, že emise oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů, které lidé vypouští do atmosféry, budou mít v nedaleké budoucnosti doslova katastrofický efekt. Mluví se především o zvyšování průměrné teploty a s tím spojeném posunu podnebních pásem a tání ledovců, které povede ke zvýšení hladiny světového oceánu a zatopení pobřežních oblastí.

 

Pro tento proces se vžil termín globální oteplování. Je to pochopitelné, neboť základním principem celého procesu je zvýšení průměrné teploty na Zemi díky emisím skleníkových plynů a skleníkovému efektu.

 

Jak se však ukazuje, tento termín je poněkud zavádějící, neboť nepopisuje přesně skutečnost toho, co budeme zažívat. Jistě, průměrná teplota se zvyšuje, avšak to rozhodně ani zdaleka není vše, co pozorujeme, a na některých místech může být poněkud paradoxně následkem ochlazení.

 

suchem popraskaná zem

 

Mnohem přesnější je tedy mluvit o globálních změnách klimatu, neboť ty zahrnují podstatně více než jen zvyšování teploty, stejně jako tomu je ve skutečnosti.

 

Jedním z problémů je rozložení srážek. Například u nás prší víceméně poměrně rovnoměrně po celý rok, avšak jak budou změny postupovat, situace se změní. Většina srážek spadne v průběhu zimy, zatímco v létě, tedy ve vegetačním období, jich bude minimum. O tom, jaký vliv to bude mít na zemědělskou produkci, asi není třeba hovořit.

 

emise skleníkových plynů

 

Také se budeme setkávat s čím dál extrémnějšími typy počasí. Tím mohou být vysoké teploty v létě, velmi nízké v zimě, či například nezvykle prudké bouře vedoucí k lokálním záplavám či dokonce tornáda. To vše samozřejmě bude působit i škody na majetku a samozřejmě také zdraví lidí.

 

To vše se samozřejmě netýká jen naší země. Podobná situace bude na celé planetě. Částečně to zažíváme již teď, kdy prakticky každý následující rok stává tím nejteplejším od začátku měření, o nejrůznějších živelných pohromách ani nemluvě.

 

Je však nutné, abychom se nejen pokusili dopady těchto klimatických změn zmírnit, ale také se na ně připravit. A v obou případech se bohužel nesetkáváme s přílišným zájmem jak ze strany politiků, tak i běžných občanů. A to se nám v budoucnu může těžce nevyplatit.