Dům lze postavit i velmi levně

Mnoho lidí se domnívá, že stavba domu stojí několik milionů a samozřejmě ve většině případů tomu tak skutečně je. Bohužel je to pro většinu Čechů důvod k tomu, aby se zadlužili na několik desetiletí.
Pokud však chcete ušetřit, a ještě mít krásné, novotou vonící bydlení, je důležité si rozmyslet, která z variant je pro vás ta pravá.
Jurta – oáza klidu
Jurta
Pokud vám tento název nic neříká, tak jen krátce zmíním, že jurta je kruhová stavba, která se nejčastěji využívá v Mongolsku. Na většinu typů jurt není potřeba stavební povolení (což ušetří nejen váš čas, ale i nervy na úřadech) a jde si ji velmi hezky uzpůsobit vašim potřebám. Můžete ji nechat jako jednu velkou místnost nebo přepážkami rozdělit na několik sektorů. Nevýhodou je to, že bohužel v našich podmínkách musíte vyřešit krytí proti meteorologickým vlivům. Klasická jurta bez vybavení vyjde přibližně do 300.000 Kč, „zděná“ jurta bude stát přibližně od 400.000Kč, ale dá se vejít i do nižších částek. Záleží jen na vaší preferenci, využitém materiálu atd.
Modulový dům
Mobilheim
Nejsou to domy na kolečkách, jak si občas někdo myslí, ale jdou přestěhovat poměrně snadno. Opět je velkou výhodou to, že většinou nepotřebujete stavební povolení. U těchto domků navíc nemusíte takzvaně ani „hnout prstem“, můžete si je nechat na vybrané místo přivézt vybranou firmou i s vybavením již hotové. Hypotéku na něj ale zřejmě nedostanete. Tento typ bydlení jde pořídit do 100.000 Kč, ovšem záleží zase na tom, jestli stojíte o moderní bydlení na úrovni nebo vám stačí základ. Velmi krásné se dají pořídit do 500.000 Kč, včetně veškerého vybavení.
Hliněný dům
Tento typ postavíte svépomocí (staví se z balíků slámy a hlíny). Velkou výhodu vidím v tom, že můžete v průběhu let přistavovat, jak je libo a dům si můžete postavit zcela dle svých představ. Na tento typ bydlení dostanete hypotéku a ušetříte na energiích, protože se jedná o nízko energetické stavby. Možnou nevýhodou je to, že potřebujete stavební povolení a cena není tak nízká, jako u předchozích staveb. Pokud stavíte svépomocí, tak menší obydlí vyjde přibližně na 200.000 Kč, ale při zhotovení firmou se u stejně velkého bydlení dostaneme i na 700.000 Kč.
Modulový dům
Jak už název napovídá, je to dům sestavený z modulů – nejčastěji obytných kontejnerů. Tyto domy jsou velmi pěkné a s omítkou nikdo nepozná, z čeho se stavělo. Nepotřebujete (většinou) stavební povolení a bydlet můžete už za pár týdnů. Jeden kontejner (odpovídá asi jednomu menšímu bytu) se dá sehnat cca od 50.000 Kč je nutné ale připočítat i zateplení, vybavení atd., takže pak záleží na vás, jak velké a honosné bydlení si představujete. Každopádně se dá udělat menší varianta, a třeba za rok přistavět další část domu. Navíc se na něj dá získat hypotéka.
Levných bydlení je samozřejmě celá řada, zde jsou uvedeny nejznámější typy, takže se porozhlédněte na trhu s nemovitostmi, a třeba už příští rok můžete začít bydlet ve vlastním.