Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Sell in may and go away?

Květen se nám pomalu blíží a jak už bývá touhle dobou na finančních trzích zvykem, asi bychom se měli začít pomalu připravovat na záplavu článků, které budou citovat známé pořekadlo Sell in May and go away, které varuje investory před začátkem „květnového“ cyklu, který je historicky pro akciové indexy méně úspěšným. Rozdělíme-li totiž obchodování na amerických akciích do dvou cyklů – květen až říjen a listopad až duben – zjistíme, že v prvním cyklu americký Dow Jones od roku 1950 generoval průměrný výnos pouhých 0,3 %, zatímco v druhém se průměrný výnos pohyboval kolem 7,5 %. Výše zmíněné pořekadlo se tak netýká pouze května, jak se někteří mylně domnívají, ale více méně celého „teplého“ ročního období, z čehož řada obchodníků usuzuje, že i na akciovém trhu existuje sezónnost.

Jestli je tomu skutečně tak, nebo se jedná jen o náhodu, těžko posuzovat. Platí ale, že v posledních letech zatím toto pořekadlo v určité míře funguje. Naznačuje to i statistika jednotlivých měsíců na na akciových indexech za posledních deset let, kdy to bylo právě toto období (zejména červen a srpen), ve kterém indexy nejčastěji klesaly. Nutno však podotknout, že do něj ale výrazným způsobem promlouvá finanční krize z léta 2008, která výkonnost jednotlivých indexů do značné míry zkresluje.

Untitled1
Přestože se z historického hlediska jedná o skutečně zajímavý fenomén, obchodníci podle nás udělají lépe, když budou domnělou sezónnost ignorovat a zaměří se místo pořekadel na tvrdá data a fundamenty. Ty jsou zatím velmi dobré a i když jsou akciové indexy náležitě oceněny, na nějaký letní výprodej jen proto že se oteplí to na akciových trzích podle nás příliš nevypadá 🙂

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: