Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Korekce na Bitcoinu pokračuje. Strach ze zákazu bitcoinových burz v Číně jej poslal na dosah 3 tis. dolarů

Jeden rychlý update k tomu, co se momentálně děje ve světě kryptoměn. Na bitcoinu a kryptoměnách v tomto týdnu začíná téct krev. Dva dny zpátky jsem na tomto místě napsal na téma začínající korekce článek, ve které jsem mj. psal o trochu záhadném tweetu tvůrce litecoinu Charlieho Lee, který je bratrem šéfa jedné z největších bitcoinových burz v Číně BTCC Bobbyho Lee. Charlie varoval před tím, že se v zemi schyluje k zákazu bitcoinových burz, čímž ještě více přiživil spekulace, které ve světě kryptoměn již nějakou dobu poletovaly. Uběhl den a právě BTCC včera šokovala trhy oznámením, že ke konci tohoto měsíce ukončí veškeré obchodování s kryptoměnami. Výsledkem je volný pád bitcoinu, který pokračuje i během dnešního dopoledne.

Co tedy nyní víme? BTCC dle svého vyjádření staví své rozhodnutí na pečlivém prozkoumání nedávného zákazu ICO, který čínská centrální banka (PBOC) zveřejnila začátkem tohoto měsíce. Bitcoinové burzy tedy PBOC zatím stále formálně nezakázala, ale rozhodnutí BTCC a spekulace lidí, kteří se kolem bitcoinu v Číně pohybují, signalizují, že se k formálnímu zákazu v zemi skutečně schyluje.


Co to znamená pro bitcoin? Nic dobrého, a to zejména v krátkém horizontu. Oficiální zákaz burz v Číně totiž na stole stále nemáme a trh na něj zatím jen nervózně čeká. Pokud by v nadcházejících dnech skutečně přišel a své aktivity by musely ukončit také ostatní čínské burzy, aktuální výplach na kryptoměnách nemusí být zdaleka konečný a korekce může pokračovat.

Ve střednědobém horizontu se pak může jednat o podobný šok, jaký nastal na bitcoinu například po krachu japonské burzy Mt. Gox v roce 2013, díky kterému se BTC propadl z 1 200 na 200 dolarů a jeho růst se na dva roky prakticky zastavil. Rozhodně nepočítáme s tím, že bude reakce na zákaz burz v Číně takto drtivá i tentokrát, ale růstový trend z letošního roku se po korekci rozhodně na delší dobu zastavit může.

Co se delšího horizontu týká, celkově pozitivní fundament na bitcoinu se podle nás nijak dramaticky nezmění a bitcoin se s postojem Čínské vlády vyrovná. Vyrovnal se s ním koneckonců i Google a Facebook. Bitcoin navíc z Číny rozhodně nezmizí, protože jej zakázat bez kompletního vypnutí internetu v zemi dost dobře nelze. Jen se přesune z oficiálních míst na neoficiální, takže začne relativně brzy po zákazu burz v zemi kvést „černý trh s kryptoměnami“, které budou stále k dispozici, i když ne tak snadno jako doposud.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: