Jak testery kapkové, tak i testery tabletové spolehlivě měří množství chlóru a pH vody

Bazénová chemie je spolu s filtračním zařízením základní příslušenství, které patří k vybavení každého nadzemního i zapuštěného bazénu. Nejčastěji jde o tablety chlornanu sodného.

Zakoupením chlorových tablet to však nekončí. S chlórem v bazénové vodě je to podobné, jako s aplikací koření https://www.kralovstvichuti.cz/koreni/ a soli do polévky – jestliže to přeženete, polévka bude přesolená a příliš kořeněná, a bez soli a koření vám rovněž nebude chutnat. S chlórem se musí zacházet obezřetně, musíte jej přesně dávkovat a hlavně pravidelně měřit jeho hodnotu. Zároveň je třeba sledovat správnou kyselost (zásaditost) vody, tedy vyvážené pH.
bazén s lehátky a slunečníkem

Testery

K určení optimální hodnoty parametrů tekutiny, v níž se hodláme koupat, slouží testery. Jsou to v principu jednoduché prostředky, které měří současně pH, a spolu s ním i množství vázaného i volně dostupného chlóru uvnitř bazénu. Hodnotu pH musíme znát a vhodně korigovat z toho důvodu, aby se dávkování chlorových tablet neminulo účinkem. Pouze ve správném rozmezí tabulkových hodnot pH mezi 6,8 a 7,5 budou desinfekční prostředky účinné a nebudete ohroženi přechlorováním, nebo nedostatečnou desinfekcí.

Přechlorování má neblahé důsledky na naše zdraví – na sliznice, pokožku, průdušky a plíce a zároveň poškozuje vybavení bazénů blednutím barev a zvýšenou náchylností ke korozi kovových materiálů. A naopak nedostatek desinfekčních prostředků způsobí rozmnožení nežádoucích mikroorganismů včetně vodních řas a voda se stává ke koupání nezpůsobilou. Testery se zkrátka řadí k základnímu příslušenství, bez něhož se neobejde žádný vodní rezervoár, který je primárně určený pro koupání a relaxaci.
přímořský venkovní bazén

Na trhu existují dva základní druhy těchto výrobků – testery kapkové a tabletové. Oba jsou kvalitativně srovnatelné a rozdíl mezi nimi spočívá především ve způsobu aplikace. Měly by se používat přibližně dvakrát v průběhu týdne a v letních vedrech při nadměrném slunečním svitu i každý druhý den. Oba způsoby spolehlivě měří jak množství chlóru (měl by být zhruba 0,3 až 0,5 mg na litr vody), a zároveň pH, které by nemělo klesnout pod 6,8 anebo vystoupat nad 7,5.