Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Dolar zatím zůstává nad 1,17 EURUSD, akcie dál pouze vyčkávají

Středeční seance zatím na trzích podle očekávání probíhá ve velmi opatrné atmosféře. Evropa dnes byla kompletně bez důležitých fundamentů a trh tak nervozně vyčkává hlavně na večerní zasedání americké centrální banky. To je tento týden fundamentem číslo jedna, takže před zasedáním Fedu nyní obchodníci zjevně nechtějí vstupovat do větších pozic. To se projevuje nejen na klidném průběhu seance na FX, ale také na akciích, které si své ceny na nízkých objemech zatím pouze udržují.

Večerní Fed bude důležitý hlavně pro dolar, který zatím drží pozice také s přispěním vyšších dluhopisových výnosů. Ty v USA zůstávají na zvýšených úrovních, což platí hlavně o kratším konci výnosové křivky, kde se dvouleté výnosy dostaly na nejvyšší úroveň za posledních deset let.

I díky tomu dolar dnes mírně posiluje, i když jen v rámci bočního trendu, ve kterém se na páru s eurem drží od konce minulého týdne. Dnešní Fed má potenciál dolaru pomoci, ale potřebujeme se od J. Powella dočkat jasného signálu, že sazby v prosinci porostou a ideálně i několika vřelých slov na adresu amerického trhu práce a růstu mzdové inflace.

Vůči ostatním měnám je jinak dolar stabilní. Například na páru s AUD a NZD už přitom kompletně zlikvidoval ztráty, které ráno nabral po zveřejnění australské podnikové důvěry, která se konečně odrazila ode dna.

Co se nově příchozího makra týká, dopolední i odpolední seance je zatím bez významnějších dat. Z českého pohledu stálo za pozornost zasedání ČNB, která nepřekvapila a zvedla sazby o dalších 25 bazických bodů na 1,50 %, což představuje třetí zvýšení sazeb během letošního roku. Korunu tím však nezaskočila a následný doprovodný komentář guvernéra ji dokonce dostal pod mírný tlak navzdory tomu, že Jiří Rusnok připustil, že sazby pravděpodobně ještě porostou.

Relativně živá je pak seance také na ropě, která dnes mírně ztrácí v reakci na další výhrůžky americké administrativy na adresu Evropy, která se chystá dál dovážet Íránskou ropu i navzdory americkým sankcím, které začnou platit už začátkem listopadu.

Aktuálně čekáme na výsledky amerických ropných zásob (16:30), večerní Fed a noční rozhodování o sazbách na Novém Zélandu. Fed je přitom klíčem k dnešnímu close v USA a proto do zveřejnění verdiktu a nových ekonomických výhledů na trzích počítáme s velmi klidným průběhem.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články:

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY