Analýzy a komentáře z měnových, komoditních a akciových trhů

ZPRÁVY Z TRHŮ

Čína vylekala dolarové býky i trh s dluhopisy, na celkově pozitivním klima se na trzích ale ani dnes nic nemění

Po dvou velmi klidných seancích se dnes začíná na finančních trzích znovu něco dít. Nemůže za to ale klasické makro, nýbrž dopolední zpráva agentury Bloomberg, která přišla se zajímavým komentářem podle kterého zástupci Číny uvažují i snížení objemu nakupovaných amerických státních dluhopisů, nebo dokonce o jejich úplnému zastavení. Důvodem má být skutečnost, že již nejsou tak atraktivní jako v minulosti. Komentář není oficiálním vyjádřením čínské strany a Bloomberg cituje pouze nejmenované zdroje z řad čínských úředníků. Reakce na trzích na sebe ale i tak nenechala dlouho čekat a dnešní price action je prakticky na všech finančních aktivech touto zprávou ovlivněna přinejmenším skrze slábnoucí dolar. Ten se dostal po zveřejnění této zprávy pod prodejní tlak a přiblížil se zpět ke hranici 1,20 EURUSD. Mírnou korekcí si pak prošly také americké dluhopisové výnosy, které v případě desetiletých splatností rostou na 2,58 %.

Reakce na zmíněný článek byla viditelná napříč všemi dolarovými páry, kde dnes americká měna zůstává pod prodejním tlakem a likviduje tak část svých dřívějších zisků. Asi nejvíce přitom dolar ztrácí na páru s japonským jenem, který navíc už v ranních hodinách navázal na svůj včerejší růst.

Co se dění na akciovém trhu týká, i zde byl dopad této zprávy viditelný, a to skrze silnější euro, které dnes dostalo evropské akcie v řadě případů až do červených čísel. Například německý DAX díky tomu koriguje svůj růst ze začátku týdne a vrací se zpět pod hranici 13 300 euro.

Přestože jsou zprávy z Číny zajímavé, dlouhodobější dopad od nich neočekáváme. Nepřekvapilo by nás, kdyby byly dnešní informace ze strany čínských úředníků spíše jen vztyčeným prstem a politickým gestem vůči Spojeným státům kvůli vzájemným neshodám ohledně zahraničního obchodu. Lze si přitom jen obtížně představit, že by Čína ve větších objemech do budoucna přecházela k jiným finančním aktivům. Americké dluhopisy jsou totiž stále tím nejlepším možným rezervním aktivem a jakékoli ředění expozice směrem od nich znamená v dlouhodobějším výhledu krok směrem k rizikovější expozici. Už zítra tak bude pravděpodobně dnešní epizoda zapomenuta a počítáme s tím, že se obchodování na trzích a na dolarových párech vrátí zpět do zajetých kolejí.

Dnešek je na makro chudý a čekáme tak pouze na výsledky amerických ropných zásob (16:30), které by mohly rozvlnit cenu ropy. Ta má za sebou několik velmi silných seancí a tak bychom se mohli dočkat zvýšené volatility zejména v případě většího negativního překvapení.

Sdílet
Ohodnotit

Podobné články: